Úvodem je třeba zmínit, že existuje mnoho druhů Panax, což vede v literatuře k určitým zmatkům. Nejrozsáhleji však byly prozkoumány

a nejvíce se používají dva druhy ženšenu,
Panax ginseng (znám též, jako „
čínský“ či
„korejský“ ženšen ) a
Panax quinquefolius, jinak známý jako „
americký ženšen“.
Ženšen je jak pro čínské, tak pro domorodé americké bylináře nanejvýš uznávanou bylinou již od dávných dob. Jak tito staří léčitelé věděli, tato bylina pomáhá zachovat rovnováhu mysli i těla. Východní medicína pokládá ženšen za nejlepší léčebný prostředek, protože reguluje tok energie a napomáhá znovuzískání funkční rovnováhy orgánových systémů a tak poskytuje tělu příležitost se přirozeně uzdravit. Ženšen je v Číně používán po tisíce let a stále zůstává základní složkou stovek bylinných kombinací. Ženšen má na východě řadu běžných názvů, říká se mu „božská bylina“, „kořen života“, „kořen dlouhověkosti“, „příslib nesmrtelnosti“.
Čínský ženšen versus americký ženšen
- Asijský ženšen (kořen) - Panax ginseng
Podle tradiční čínské medicíny podporuje Panax ginseng jangovou energii (má ohřevné účinky), zlepšuje krevní oběh, zvyšuje prokrvení, revitalizuje a napomáhá zotavení ze slabosti po nemoci a stimuluje tělo.
- Americký ženšen (kořen) - P. quinquefolius
Podle tradiční čínské medicíny podporuje americký ženšen jinovou energii (má ochlazující účinky), odstraňuje nadbytek jangu (horkosti) z těla a uklidňuje tělo. Většina severoamerického ženšenu pochází z kanadských provincií Ontario a Britská Kolumbie a z amerického státu Wisconsin.
Poměr dvou hlavních složek ženšenu se u asijské a americké varianty různí, což může být příčinou jejich excitační versus tonizační povahy.